Nejdůležitější při plavání s kojenci je výchova k aktivnímu pohybu, která učí dítě pociťovat tělesný pohyb jako nepostradatelný pro správný vývoj lidského organismu, to vše pro dítě velmi příjemnou formou.

Ze zdravotního hlediska:

  • otužování
  • příznivě ovlivňuje srdeční cévní systém
  • zlepšuje se peristaltika střevní
  • děti v závislosti na plavání lépe jí i spí a celkově lépe prospívají
  • pohyb ve vodě napomáhá k odstranění různých nedostatků a vad držení těla

Plaváním, cvičením a otužováním, získává dítě nejen z hlediska zdravotního, ale i výchovného. Rozvíjí se u něho vůle a vytrvalost, komunikační schopnosti, osamostatňuje se apod. A v neposlední řadě prevence před utonutím! Děti dříve poznají vlivy vody, získají pro ni cit. Je tedy předpoklad že se naučí dříve a dobře plavat.

Otužilost a odvaha – to jsou dvě z mnoha předností, které miminka díky vodě získávají. Neváhejte a pusťte se se svým miminkem do prvních lekcí plavání. Není to nic těžkého a přinese vám to radost ze vzájemného poznávání.

Naším cílem je radostný pohyb dětí ve vodě. Z vody pochází život na naší planetě. V plodové vodě se malý človíček vyvíjí po 40 týdnů, voda je v nás i všude kolem nás. Proto je voda pro dítě po určitou dobu po narození živlem známým a příjemným. Dovede se v ní pohybovat uvolněně a vesele, lépe než na suchu. Je proto velmi důležité tuto dobu nepromeškat!

Kojenecké plavání je jedna z prvních sportovních ale také společenských aktivit, které nejčastěji maminka s děťátkem podniká.

Miminko může začít plavat v okamžiku, kdy má zahojený pupíček a má zpět svou porodní váhu. Přesto však je lepší začít plavat až v momentě, kdy mají rodiče s děťátkem alespoň částečně stabilizovaný denní režim.

Pokud jste se rozhodli zvolit kojenecké plavání jako tu správnou aktivitu pro vás,nezbývá vám nic jiného než zavolat instruktorce a domluvit si první lekci třeba i u vás doma ve vaně. Doma ve vaně nebude potřebovat nic než vodu, ručník a dobrou náladu a pak už můžete vyrazit na plavání mezi ostatní maminky s dětmi.

Naše odborná garantka Mudr. Hana Střelcová
(pediatr se zaměřením na dětskou rehabilitaci)
Vyjádřila potěšení s metodikou výuky kojeneckého plavání v naší školičce.
A také přislíbila další podporu našemu plavání a naší školičce.

Jsme členy Aliance přátel kojeneckého plavání, což nám umožňuje získávat zkušenosti a přehled v nejnovějších trendech výuky a poskytovat vašemu děťátku to nejlepší ze současných metod výuky.